Project Description

Strona główna/Trzcianeckie jeziora

Krajobraz Trzcianki dopełnia wiele jezior, z których największe – Straduń, Długie zwane Logo, Sarcze i Okunie – ukształtowała jedna polodowcowa rynna.

Jezioro Sarcze zwane Miejskim położone jest w granicach administracyjnych miasta Trzcianki. Akwen o wydłużonym kształcie ma powierzchnię całkowitą 51,1 hektarów przy głębokości maksymalnej wynoszącej 7,2 metra. W sezonie letnim nad jeziorem Sarcze można korzystać z dwóch w pełni strzeżonych kąpielisk: Stara Plaża i Nowa Plaża. Przy akwenie znajduje się Trzcianecka Przystań Żeglarska i Centrum Wodne. Na terenie obiektu organizowane są zajęcia i zawody dla dzieci i młodzieży, kursy oraz szkolenia dla osób dorosłych, a także spotkania i imprezy. Dużą popularnością cieszą się półkolonie żeglarskie organizowane w okresie wakacyjnym. W pobliżu przystani znajduje się centrum wędkarstwa, turystyki wodnej i ratownictwa wodnego, gdzie głównie przechowywany jest sprzęt wodny oraz ratowniczy. Bogatą infrastrukturę dopełniają: pomosty stałe i pływające, wieża ratownicza, piaszczyste plaże, Park Ryb Słodkowodnych, bezasekuracyjny park linowy, plac rekreacyjny dla dzieci, zewnętrzna siłownia, punkty gastronomiczne, dwie drewniane wiaty ze stołami i ławkami, slip dla jednostek pływających, betonowy plac do gry w koszykówkę oraz piaszczysta plaża do gry w piłkę siatkową. Ponadto, w pobliżu jeziora można aktywnie wypocząć, korzystając z infrastruktury sportowej w postaci Centrum Fitness & Squash 4Activ, kompleksu boisk sportowych, siłowni oraz prywatnych kortów tenisowych. Na wygodne noclegi i przyjęcia zaprasza Hotelu Ajaks oraz Restauracja „Łabędź”.

Jezioro Długie zwane (Logo) o powierzchni 61,3 hektara i maksymalnej głębokości 4,7 metrów, jest doskonałym miejscem wypoczynku oraz ośrodkiem wędkarstwa. Dużym atutem jeziora jest atrakcyjna trasa spacerowa dookoła akwenu, przebiegająca przez łąki i lasy obfite w grzyby oraz owoce leśnie. Sezonowo funkcjonuje tu kąpielisko Logo z dużą i czystą piaszczystą plażą, przy której znajduje się bar rybny z ogródkiem serwujący smakowite dania. Czyste jezioro zachęca do uprawiania sportów wodnych, a dla miłośników plażowej piłki siatkowej przygotowywane jest specjalne miejsce z zapleczem szatniowo-sanitarnym. Rekreacyjne aspekty terenu dopełnia plac zabaw dla dzieci. Od niedawana nad Logo odbywają się liczne wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, do największych z nich zaliczyć można Heartbeat Festival (Beach Party), Noc Świętojańską oraz Festiwal Muzyki Reggae Trzciamajka. W każdy weekend wakacji organizowane są mniejsze wydarzenia w pobliskim barze sezonowym Logo.

[pdf-embedder url="http://parkryb.trzcianka.pl/wp-content/uploads/2020/11/PRZEWODNIK-TRZCIANKA-10.pdf"]